Dopasuj rozmiar czcionki

Budzimy Karola – o wyjątkowej akcji w Wieleniu

 „Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy”– te słowa przyświecają wielu z nas. Najczęściej tę ideę wciela się w życie dopiero, gdy pomocy potrzebują nasi najbliżsi, rodzina lub przyjaciele. Ludzie muszą wiedzieć konkretnie, w jaki sposób mogą pomóc i na co dokładnie przeznaczają pieniądze. Wówczas otwierają nie tylko swoje serca, ale i portfele. 

W wielu przypadkach walka z chorobą jest cicha i samotna, przebiega wielotorowo. Bywa, że dopiero nagłośnienie sprawy przynosi jakikolwiek rezultat. Wówczas pomaga sięsłowem pocieszenia, rozmową, małymi gestami. To też jest bardzo ważne, bo od takich zwykłych, ludzkich reakcji zaczyna się budować coś, co możemy nazwać inicjatywą społeczną, dobroczynną. 

30 sierpnia na korcie miejskim w Wieleniu swój finał będzie miała akcja „Budzimy Karola”. Karol Kina z Wielenia pokonał sepsę, ale utracił świadomość. Przebywał na oddziale ratunkowym szpitala w Kościanie, trafił również na OIOM, przez ponad tydzień był w stanie krytycznym, bo bakteria przedostała się do jego organizmu. Obecnie największym problemem jest brak świadomości, z medycznego punktu widzenia bardzo trudno określić, kiedy ta świadomość wróci. To może być kwestia miesięcy lub lat. Karolowi potrzebna jest rehabilitacja, profesjonalna opieka lekarska. O tym, że 30-letni wokalista z Wielenia ma prawdziwych przyjaciół, można przekonać się, chociażby czytając wpisy, pojawiające się na Facebooku, tam bowiem powstała specjalna grupa „Budzimy Karola”. Służy ona do przekazywania informacji o stanie zdrowia mężczyzny, do ustalania terminów odwiedzin, żeby zawsze ktoś przy nim był. Przyjaciele wierzą, że Karol w końcu do nich wróci. Pomysł zorganizowania takiego koncertu wynika poniekąd z faktu, iż muzyka od zawsze była jego największą pasją, dodawała mu siły w najtrudniejszych momentach. 

W ostatnią sobotę wakacji odbędzie się koncert charytatywny i zbiórka pieniędzy na dalsze leczenie i rehabilitację Karola. Zagrają trzy zespoły, m.in. „Joker” (Paweł Heppner i Kasia Czyżewska), skład hip-hopowy(C.Z.K.).Będą pokazy musztry, pląsy harcerskie,  licytacje, plecenie warkoczy, pokazy taneczne zespołów Anny Machmar.  Emocji i wzruszeń nie zabraknie podczas występów wokalistów, którzy są szczególnie bliscy Karolowi. Na scenie pojawi się jego siostra, Jagoda Kina, a także Marta Fręś, Agata Kupczyk i Karol Fręś. O dobrą zabawę dla najmłodszych zadba clown „Kuki”. Będzie także możliwość spróbowania smakołyków, dochód ze sprzedaży pysznych ciast i aromatycznej herbaty zostanie przekazany na leczenie Karola.Będzie można kupić również płytę z jego piosenkami. Zbiórka pieniędzy do puszek rozpocznie się już od 9:00 podczas turnieju koszykówki na boisku przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu. Następnie wolontariusze będą zbierać pieniądze na ulicach miasta oraz podczas koncertów. Wydarzenia towarzyszące akcji „Budzimy Karola” rozpoczną się od godziny 17:00. Na sam koniec, czyli po 21:00, organizatorzy przygotują niespodziankę. W symboliczny sposób obudzimy Karola – mówią z nadzieją jego przyjaciele.

Wystarczy odrobina dobrej woli. O taką pomocną dłoń prosi bardzo dużo ludzi obok nas. Czasem pomoc przychodzi za późno. 

Dowiedziałeś się o wydarzeniu? Podaj dalej – niech ten motyw „łańcuszka szczęścia” będzie dla nas inspiracją. Powiedz o koncercie (i zbiórce pieniędzy na rehabilitację Karola) swoim znajomym, sąsiadom, kolegom z pracy, mów o tym głośno w poczekalni, stojąc w kolejce w sklepie.  Przyjdź 30 sierpnia na kort miejski, bo możesz pomóc Karolowi w bardzo prosty sposób. 

Nawet skromny datek znaczy bardzo dużo, przede wszystkim mówi o tym, że pomoc drugiemu człowiekowi nigdy nie idzie na marne, gdy mierzy się ją prawdą o nas samych – o naszej wrażliwości i empatii.

 

Dominika Dymek

 

 

 

 

 

***

 

 

 

 

 

Dominika Dymek

 

"Budzimy Karola"

 

Budzimy go, żeby tylko wrócił, 

jakby nigdy nic…

Budzimy go siłą przyjaźni,

ciepłem naszych słów, 

okrzykiem serca,

wiarą, że się zdarzy cud.

 

Istnieje przecież jakieś jutro,

nowy dzień, nowy cel, nowy plan.

Obudzimy go wszyscy razem, 

solidarni, zgrani, pełni marzeń.

 

Zaśpiewamy dla niego tak, jakby chciał,

bo „w życiu piękne są tylko chwile”.

Karol jeszcze wróci,

jeszcze będzie jego czas…

 

 

 

Gminny Dzień Dziecka 01.06.2019 r. godz. 15:00 Hala Sportowo-Widowiskowa w Wieleniu

 

Koncert Opreretki 18.06.2019

 

Gminny Konkurs Plastyczny "NOTECKI SKRZAT"