Dopasuj rozmiar czcionki

Można pomóc Michałowi z Wielenia

 Wypadek miał miejsce  1 kwietnia 2013 roku około godziny 4:20. Auto, którym jechały młode osoby, dachowało. Do zdarzenia doszło w Drawsku. Jeden z pasażerów nie przeżył, a Michał w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala w Trzciance. Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby nie profesjonalizm ratowników medycznych z Wielenia. Na miejscu zdarzenia chłopcu udzielono pierwszej pomocy. Potem Michał został przewieziony na Oddział SOR Szpitala Powiatowego  w Trzciance, a następnie do Szpitala Specjalistycznego w Pile, gdzie praktycznie do końca miesiąca toczyła się walka o jego życie na Oddziale Intensywnej Terapii. Groziła mu również amputacja prawej ręki, ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu i fachowości lekarzy udało się ją uratować.  W akcję ratowania jego życia włączyło się bardzo dużo osób, m.in. oddając krew. W następnych miesiącach Michał przebywał, m.in.: w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy, Szpitalu Uniwersyteckim w Bydgoszczy, Kujawsko –Pomorskim Centrum Pulmonologii. Cały czas są z nim rodzice, najbliżsi i przyjaciele, którzy obserwowali jego wzloty i upadki. Od jesieni rehabilitacja chłopca zaczęła przynosić większe rezultaty. 

 Michał jest niezwykle ambitny. Cały czas uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych. Sam również uparcie ćwiczy tyle, ile zdoła.  Lekarze mówią, że robi postępy. Michał nadal nie mówi. Przed nim jeszcze wiele miesięcy, a może i lat rehabilitacji, która umożliwi mu powrót do sprawności, ponieważ obecnie wymaga całkowitej opieki. Rodzice koncentrują się jednak na chwili obecnej. – Ważne jest to, co tu i teraz. Żyjemy z dnia na dzień. Cieszymy się z każdego nawet malutkiego postępu, bo wiemy, jakie to dla niego trudne i ważne jednocześnie. Nie chcemy się zamartwiać tym, co może być, a nie musi się wydarzyć. Musimy mieć siłę, by wciąż motywować Michała do walki o siebie, o swoją przyszłość . Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, znajomym i nieznajomym, którzy już od pierwszych dni po wypadku wspierali nas w tej walce. Wciąż doświadczamy bezinteresownej ludzkiej życzliwości okazywanej w najróżniejszych formach. Ta bezcenna pomoc pomaga nam przetrwać ten trudny czas – tłumaczy pan Jarosław.

Pan Jarosław mówi, że syn bardzo szybko zaczął się z nimi kontaktować. Rodzice chłopca bardzo wierzyli, że tak właśnie będzie. Cały czas dużo do niego mówią. Zmuszają do podejmowania decyzji i komunikowania ich w ustalony sposób. Michał od dłuższego  czasu kontaktuje się z nimi za pomocą mrugania  i ruchu palców uratowanej ręki, która jest coraz bardziej sprawna. Na razie na tyle go stać. Pomagają mu podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych.  Do tego potrzebne są odpowiednie środki, ale i umiejętności. 

Kolejny przełom w leczeniu nastąpił na początku wiosny tego roku. Chłopiec spędził święta z rodziną w Wieleniu, to go wyraźnie podniosło na duchu. Jaka jest najbliższa przyszłość Michała? Na razie nie może liczyć na dłuższy pobyt w  rodzinnym domu, ponieważ czekają go kolejna operacja  i  rehabilitacje w szpitalach. Nie zawsze leczenie jest finansowane przez NFZ, często musi być wspierane wizytami w prywatnych placówkach. Michałowi potrzebne są pieniądze.  

Już otrzymał duże wsparcie od rodziny oraz od znajomych. Również lekarze stanęli na wysokości zadania. Teraz czas na mieszkańców Wielenia i okolic. Michałowi chcą pomóc organizatorzy V Charytatywnego Turnieju Wiedzy o Regionie, czyli Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu. Postanowiono, że podczas jubileuszowej edycji Turnieju dochód ze zbiórki darowizn zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację chłopca. 20 lipca podczas „Regionalnych rozmaitOŚCI” Pikniku Rybnego w Wieleniu odbędzie się finał zbiórki darowizn.  Do tego czasu można wpłacać pieniądze (wszystkie dane podajemy w tabeli obok – przyp. red.).  Organizatorzy liczą, że mieszkańcy miasta i okolic kolejny raz udowodnią, że mają wielkie serca i wspomogą leczenie młodego mieszkańca Wielenia. Suma wszystkich wpłat znajdzie się na czeku symbolicznym, który wręczy rodzinie Michała zwycięzca quizu. Finałowy Turniej odbędzie się około godziny 18.30 na korcie miejskim. Tak się złożyło, że w poprzednich latach zwycięzcami quizu, dotyczącego szczególnie historii gminy Wieleń, były osoby z naszej redakcji, tj. w 2012 roku Joanna Wojtkowiak, a rok temu Magdalena Helak. 

Marcin Kryger

WYBICIE: Celem Turnieju jest budowanie poczucia solidarności i wrażliwości społecznej wśród mieszkańców gminy Wieleń. 

RAMKA: Przekaż swoją darowiznę dla Michała

 FUNDACJA  VALETUDINARIA

ul. Powstańców Warszawy 5, 85-681 Bydgoszcz, KRS: 0000182179

Bank Zachodni WBK S.A. O/Bydgoszcz  84 1500 1360 1213 6005 8679 0000        Tytułem: Michał Paszczyński

 

 

 

 

Gminny Dzień Dziecka 01.06.2019 r. godz. 15:00 Hala Sportowo-Widowiskowa w Wieleniu

 

Koncert Opreretki 18.06.2019

 

Gminny Konkurs Plastyczny "NOTECKI SKRZAT"