Dopasuj rozmiar czcionki

Rozstrzygnięcie XXII Turnieju Poezji Mówionej i Śpiewanej "Łagodne Klimaty" 2019

Łagodne klimaty na wiosnę

Wiosna zaczęła się na dobre, zarówno astronomiczna jak i kalendarzowa. Wiosna jak co roku od dwudziestu dwóch lat wybuchła artystycznymi uniesieniami w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury „Strzelnica” w Wieleniu. Przygotowana wystawa fotografii w foyer,  prezentuje uczestników i laureatów z minionych lat. Panująca atmosfera dokładnie taka jak na najlepszych ogólnopolskich konkursach recytatorskich, tutaj uczestnicy są najważniejsi i to się czuje. XXII Turniej Poezji Mówionej i Śpiewanej „Łagodne Klimaty”, przyniósł wiele niespodzianek, ale był przede wszystkim piękną okazją do spotkania. Wyjątkowi młodzi ludzie spotkali się z podobnymi sobie, z ich instruktorami i nauczycielami, z miłośnikami recytacji oraz poezji śpiewanej. Ileż młodych osób sięga w obecnych czasach po literaturę i muzykę, by wyrazić siebie, głębię uczuć i emocji, by po swojemu  powiedzieć odczytane wartości utworów literackich?... W dobie, gdy statystyczny Polak przeczytał jedną książkę w ciągu roku, takie osoby należy hołubić oraz wspierać, wszak są elitą już teraz. Organizatorzy hołubili każdego wykonawcę obdarowując po występie wiosennym kwiatem. W scenografii dominował złoty kolor, jak się później okazało i nagrody były cenne, więc było na bogato.

W tym wszyst+im najmniej istotne są miejsca i nagrody, to niejako tylko miły dodatek. Ogromną zasługą, że kolejna edycja „Łagodnych Klimatów” się odbyła i miała tak profesjonalną oprawę, a także przebieg jest zaangażowanie dyrektor M-GOK, a także pracowników placówki. Piękny czas i niesamowici ludzie, przygotowali dla młodzieży  naprawdę wyjątkową imprezę.  Wieleń, ze swym urokliwym położeniem w sercu Puszczy Noteckiej, z malowniczymi kamieniczkami, piękną historią, stwarza niesamowitą okazję dla konfrontacji pasji i wymiany doświadczeń. Młodzież Trzcianki, Czarnkowa, Krzyża, Wielenia, Goraja i Białej, ma warunki ku temu, żeby spotykać się w urokliwej Sali Hebanowej, żeby zdobywać szlify, podnosić swe umiejętności warsztatowe, coraz lepiej, coraz ciekawiej interpretować utwory, które wybrali do Turnieju, by móc zabłysnąć na innych konkursach i festiwalach. Na tę wyjątkową atmosferę wpływa nie tylko zaangażowanie pracowników domu kultury, ale także ogromna życzliwość włodarzy miasta, wszak Pani Burmistrz jeśli tylko obowiązki pozwalają, jest obecna, przysłuchuje się prezentacjom, jeśli nie może być obecna w trakcie turnieju, jest na pewno podczas ogłaszania werdyktu i wręczania nagród. Podobnie rzecz ma się z Sekretarzem Miasta, która bywa, a to jurorką, a to reprezentuje Panią Burmistrz, od zawsze związana z kulturą, przysłuchuje się prezentacjom i komentuje z ogromnym zaangażowaniem oraz życzliwością.  

 Zgodnie z regulaminem konkursu jury oceniając uczestników brało pod uwagę, dobór repertuaru, interpretacje tekstu, kulturę słowa i ogólne wrażenie artystyczne, i nie pozostawało to bez znaczenia, gdyż były przypadki bardzo sprawnego recytatora, z dobrymi warunkami dykcyjno-emisyjnymi, ale tekst zupełnie nieodpowiedni. Znacznie gorzej może być tylko wówczas, gdy recytator nie wie o czym mówi, gdzie zabieg ciszej-głośniej, wolniej-szybciej to zdecydowanie za mało i w recytacji zupełnie nie o to chodzi. Genialnie byłoby i to od razu czuć ze sceny, gdy tekst zostanie wyszukany, i wybrany przez interpretatora, nie przez opiekuna. Dobry tekst to połowa sukcesu, bo dalej wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie o czym chcę powiedzieć słuchaczom, nie o czym jest utwór, tylko jaką historię tymi słowami chcę przekazać, o czym to jest dla mnie. Podobnie wygląda rzecz z piosenką, jeśli nie mam odpowiednich umiejętności lub nie towarzyszy mi akompaniator grający na żywo, to trzeba zwyczajnie wybrać dobry podkład, bez plumkań i udziwnień instrumentalnych.

Zawsze w tego typu wydarzeniach zdarzają się perełki wykonawcze, które są tak genialnie przygotowane, umiejętnie koncentrują uwagę publiczności na sobie, ich świadomość nie ogranicza się tylko do słowa, ale słowo podkreślone jest także strojem, co wpływa na ogólne wrażenie. Jeśli mówię o miłości, a w stylizacji przypominam „czarne madonny”, to jest w tym pewna niezborność, jest zgrzyt i nieprawda. No właśnie prawda, to ona jest najważniejsza, jeśli słuchając wystąpienia, utożsamiam wykonawcę z przekazywaną historią, jeśli wierzę przekazowi, to jest to przekazane prawdziwie. Prawda i jeszcze raz prawda, to wystarczy do pełnego sukcesu. Przykładem takiej właśnie „perełki” w recytacji byli Kacper Malicki oraz Zofia Ignasińska, w kategorii poezja śpiewana natomiast Karolina Drajewska.

Pozostaje pogratulować uczestnikom oraz nagrodzonym i wyróżnionym. Obyśmy za rok znowu mogli się spotkać i niech jurorom będzie trudniej zdecydować o przyznawanych miejscach, niech wykonawcy zaprezentują jeszcze wyższy poziom.

Tomasz Walczak

 

     

                                                    

Ferie Zimowe 2020

 

Ognisko Muzyczne