Dopasuj rozmiar czcionki

Szkoci w Wieleniu

„SCOTPIPE” – Edynburg, Szkocja

Początki zespolu siegają 1996 r., kiedy rodzina Duncanów założyła Barnton Pipe Band jako Zespół Dudziarzy i Bębniarzy Okręgu Barnton w Edynburgu. Obecnie szefem zespołu jest dudziarz Scott L. Duncan.
Zespół składa sie z entuzjastow muzyki, ktorych polaczyla pasja dla muzyki Szkocji. Kapela utrzymuje sie z wlasnych srodkow oraz honorariow za wystepy. W ich repertuarze znajduja sie tradycyjne utwory dudziarskie z tego kraju.

Od tamtego czasu, zespół grał w wielu historycznych miejscach w Szkocji i za granic, m. in w Pałacu Królewskim Holyrood, zamku Blackness w Edynburgu oraz na festiwalu Tatoo w Traquair House, najstarszym ze szkockich domów zamieszkiwanych ciągle przez tą samą rodzinę. Zespół występował także na wielu galach i festiwalach w miastach i wsiach w okolicach Edynburga, jak również na zawodach sportowych na świecie.

W 1999 roku, zespół odbył trzynastotygodniową trasę koncertową po Europie, koncertując w Niemczech, Szwajcarii i Włoszech. W 2001 r. zespół złożony z członków „Melville Memorial Pipe Band” oraz muzyków „Scotpipe”, reprezentował Szkocje na festiwalu muzycznym w Grecji. Zapraszany przez organizatorow imprez w wielu krajach, zespol bral udzial w wielkich paradach muzycznych, odbywajacych sie w roznych miastach, m. in. w Paradach Dudziarzy w Edynburgu, a takze paradach charytatywnych np. dla fundacji Marie Curie Cancer Care, w Nowym Jorku w 2002 r. i w Edynburgu w 2005 r. Zespol wiele razy wykonywal takze hymn szkocki przy okazji meczow reprezentacji Szkocji w rugby, np. na stadionie Murrayfield w Edynburgu czy przed meczem rugby Francja- Szkocja na stadionie Stade de France w Paryzu podczas Turnieju Szesciu Narodow (2005). W tym samym roku, zespol bral takze udzial w festiwalu Montmartre w Paryzu.

Część członków zespołu wzięła udział w I Zlocie Dudziarzy Europy w Poznaniu w 2004 r. Od tego czasu rozwija się współpraca między Wielkopolską a Edynburgiem. Niemal co roku kapela dudziarzy szkockich z Edynburga gości na konkursach i festiwalach w Połajewie, Poznaniu, Zbąszyniu, Kopanicy, Gułtowch czy Zakopanem. Młodzi dudziarze wielkopolscy także raz po raz jadą na gościnne występy do Szkocji.

Manager kapeli szkockiej, Lesley Duncan, była dyrektorem poznańskiego Pipefest w 2011 r., który miał miejsce podczas III Zlotu Dudziarzy Europy – w ulicznej paradzie wzięło wtedy udział bliski 400 dudziarzy z Europy oraz Azjii i Australii.

-------------------------------------------
Skład zespołu /4 x dudy, 1 x bęben/

Kierownik zespołu /Pipe major/: Scott L. Duncan /bagpipe/
Manager: Lesley A. Duncan
Członkowie zespołu:
- James Duncan, Bill Loughridge /bagpipe/
- Ian Ross /bęben/
Gościnnie:
prof. Tadeusz Piskorski /bagpipe/, Politechnika Poznańska
Prowadzenie koncertu:
Romuald Jędraszak /dudy wielkopolskie/
- CK Zamek Poznań


 

Gminny Dzień Dziecka 01.06.2019 r. godz. 15:00 Hala Sportowo-Widowiskowa w Wieleniu

 

Koncert Opreretki 25.05.2019

 

Gminny Konkurs Plastyczny "NOTECKI SKRZAT"