Dopasuj rozmiar czcionki

WIELEŃSKI SYMBOL POLSKOŚCI

 WIELEŃSKI SYMBOL POLSKOŚCI

„Dąb Arendt” - wieleński symbol polskości, miłości do Ojczyzny i rozwoju Małej Ojczyzny. Uroczystość nasadzenia drzewa odbyła się w 1920 roku w związku z powrotem Ziemi Wieleńskiej do Macierzy. Obecnie na mocy uchwały Rady Miejskiej w Wieleniu, Patronem drzewa jest ks. Antoni Arendt (Arndt, 1832-1903) – Proboszcz Wielenia, nieugięty patriota, agitator polskości.

W 2020r., w którym obchodzimy 100-lecie powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy, ósmego kwietnia, przy wiekowym drzewie, została zamontowana tablica upamiętniająca ks. Antoniego Arendta, obchodzony Jubileusz oraz dążenia Wielenia do polskości.
Początkowo uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej były zaplanowane na 3 maja 2020 r., ale z powodu pandemii coronawirusa, zostały przełożone, a termin będzie podany w najbliższym, możliwym czasie.
Wieleński Dąb Arendt w 2019r. został finalistą ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku” organizowanego przez Klub Gaja w Warszawie. Konkurs miał na celu wyeksponowanie drzew, których historia łączy się z działaniami patriotycznymi. Wieleński Dąb Arent ma taką historię, o której będzie jeszcze długo przypominał kolejnym pokoleniom Mieszkańców Ziemi Wieleńskiej.

GMINNY KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ

 

Konkurs Plastyczny online pt. "Mój wymarzony Dzień Dziecka"

 

Ognisko Muzyczne