Dopasuj rozmiar czcionki

Tupe Ziemia Jaquaru

Stowarzyszenie Popierania i Rozwoju Wiedzy o Ochronie Środowiska "CZYSTY ŚWIAT" działa w Polsce od 1996 roku a od 2002 prowadzi również prace na terenie Ameryki Południowej:

- badania naukowe (przyrodnicze i archeologiczne) na Nizinie Boliwijskiej nad rzeką Rio Beni (dorzecze Amazonki)
Polska Ekspedycja Amazońska (www.uauauno.of.pl )

- badania etnograficzne w Peru
Etnoekspedycja ( www.ethno-expeditions.org ).


Wystawa “Tupe, ziemia Jaqaru”, przedstawia prace stowarzyszenia w trakcie projektu Etnoekspedycja, nad dokumentacją kultury Indian Jaqaru. Zamieszkują oni niedostępne góry prowincji Yauyos niedaleko Limy, w Peru. Społeczność Jaqaru zamieszkuje trzy górskie wioski Aysha, Qullqa i Marca w dystrykcie Tupe. Około trzysta osób wyemigrowało do okolicznych miasteczek i do Limy. Cały naród liczy około tysiąca przedstawicieli, posługujących się własnym językiem i zachowujących do dziś tradycje przodków. Pierwsi Jaqaru osiedlili się w tym regionie na początku pierwszego tysiąclecia n.e. Kultura Jaqaru jest starsza od Imperium Inkaskiego.


Jaqaru do dziś używają strojów, języka przodków. Jest to społeczność rolników, pasterzy i tylko nieliczni jej przedstawiciele zajmują się handlem czy pracą poza dystryktem Tupe. Dziś kiedy globalizacja zaczyna powoli docierać do tej do niedawna odciętej od świata społeczności, problemem zaczyna być rosnąca emigacja młodych, poszukujących łatwiejszego życia z dostępem do najnowszych osiągnięć technologicznych. 

IX Bieg Papieski 02.05.2019 r. Ośrodek Kultury "Strzelnica".

 

II Turniej Piłki Nożnej Drużyn Niezrzeszonych o Puchar Burmistrza Wielenia Elżbiety Rybarczyk 01.05.

 

XXIII Gminny Konkurs Piosenki Przedszkolnej"Rozśpiewane Przedszkole" 16.05.2019 r.

 

Gminny Konkurs Plastyczny "NOTECKI SKRZAT"